Botox w medycynie estetycznej


Medycyna estetyczna rozwija się szybko i coraz więcej osób korzysta z jej osiągnięć. Zabiegi wykorzystujące botoks to jedne z najbardziej popularnych. Celem medycyny estetycznej jest pielęgnacja skóry za pomocą nowoczesnych metod, zapewnienie opieki zdrowotnej i różnego rodzaju usług kosmetycznych. Botox pomaga redukować zmarszczki i w widoczny sposób wpływa na atrakcyjniejszy i młodszy wygląd.

Skąd się wziął botox w medycynie estetycznej

Początkowo botoks używany był u pacjentów cierpiących na porażenie mózgowe. Jednym z objawów choroby są silne napięcia mięśni, utrudniające funkcjonowanie. Dzięki użyciu botoxu mięśnie się rozluźniają. Podobnie działanie wykorzystywano przy połowicznym kurczu twarzy u osób po udarach. Botoxu używano także w okulistyce, przy leczeniu zeza.

Wówczas dostrzeżono dodatkowy efekt tego leczenia, czyli wygładzenie zmarszczek wokół oczu. Zaczęto testować różne metody wstrzykiwania botoxu, w różnych dawkach, aż udało się znaleźć optymalną metodę jego używania –  wyjaśnia specjalistka z FaceMed z Warszawy.

Czym jest botox?

Botox to substancja produkowana przez bakterie zwane bacillus botulinus. Mniej elegancka nazwa botoxu to jad kiełbasiany, który źle się nam kojarzy, bo pojawia się w nieświeżych wędlinach, konserwach mięsnych i rybnych. Jego spożycie doustne jest groźne dla zdrowia człowieka. Jednak toksyna botulinowa, wyprodukowana specjalnie na użytek medycyny estetycznej, z wyizolowanych szczepów bakterii i pakowana próżniowo nie jest niebezpieczna. Wstrzykuje się nieduże, odpowiednie dla każdego pacjenta ilości botoksu.

Jak działa botox

Tworzenie się zmarszczek jest nieuniknionym procesem, pojawiającym się z wiekiem. Przeżywanie emocji zostawia ślad na naszych twarzach. Gdy mięsień dostanie odpowiedni sygnał z włókien nerwowych, kurczy się. Po wstrzyknięciu toksyny botulinowej impulsy z nerwu nie są już wysyłane. Jeśli mięsień nie jest aktywny, nie tworzą się zmarszczki. Wstrzykiwanie nie jest bolesne i trwa kilkanaście minut, ale trzeba pamiętać, by po zabiegu się nie schylać ani nie kłaść, zastosować się do wszystkich zaleceń podanych przez lekarza przeprowadzającego zabieg. Efekt jest widoczny w terminie 2 – 14 dni od wstrzyknięcia, utrzymuje się 3-6 miesięcy, u niektórych osób dłużej.  Botoks może wpłynąć na złagodzenie: zmarszczek  na czole (poprzecznych lub pionowych, między łukami brwiowymi), zmarszczek  oka – dolnej powieki, kurzych  łapek (wokół oka), zmarszczek nad górną wargą, na szyi, opadających kącików ust. Za pomocą botoksu można też odżywić zniszczone włosy.

śr. ocena 5 / głosów 5