Cyfrowe projektowanie uśmiechu — na czym to polega?


Dzięki stomatologii estetycznej możemy osiągnąć nie tylko zdrowy, ale i piękny uśmiech. Często jednak obawiamy się, czy efekt końcowy spełni nasze oczekiwania. Na szczęście z pomocą przychodzi cyfrowe projektowanie uśmiechu (Digital Smile Design). To unikalne narzędzie do planowania leczenie stomatologicznego, które pozwala zobaczyć rezultat, a także poprawia komunikację między dentystami i pacjentami. Na czym dokładnie polega cyfrowe projektowanie uśmiechu?

Digital Smile Design (DSD) stworzył brazylijski stomatolog Christian Coachman. Dzięki wykorzystaniu technik cyfrowych umożliwia ona wizualizację planu leczenia oraz efektu końcowego – nowego uśmiechu. Plan leczenia opiera się na dokładnej analizie proporcji twarzy pacjenta, a także jego cech osobowości.

Pierwsze kroki do nowego uśmiechu 

By zaprojektować nowy uśmiech konieczne jest wykonanie serii zdjęć, filmów i skanów ust, zębów oraz twarzy. Stomatolog przeprowadza także dokładny wywiad, dzięki któremu poznaje osobowość i oczekiwania pacjenta.

Następnie za pomocą specjalnych programów tworzy cyfrowy projekt uśmiechu. Przedstawia on cały proces leczenia oraz spodziewane efekty. Ostatnim etapem jest przygotowanie przez pracownię protetyczną modelu, który pacjent może przymierzyć. To możliwość zobaczenia samego siebie w zupełnie nowym świetle oraz porównania wersji „przed” i „po” – wyjaśnia ekspert z kliniki Dental House w Łukowie. Po obejrzeniu wizualizacji przychodzi czas na omówienie planu leczenia, terminów i kosztów.

Współpraca i komunikacja kluczem do sukcesu

Cyfrowe projektowanie uśmiechu umożliwia stworzenie przejrzystego planu leczenia, podzielonego na etapy. Pacjent może zgłaszać swoje uwagi i z wyprzedzeniem wie, co będzie działo się na kolejnej wizycie. DSD jest również bardzo pomocne dla całego zespołu, który pracuje nad nowym uśmiechem. Leczenie często wymaga zaangażowania różnych specjalistów – ortodonty, chirurga, protetyka. Dzięki cyfrowemu projektowaniu uśmiechu mają oni dostęp do wszystkich danych i zdjęć – spada więc ryzyko błędnej interpretacji i pomyłek.

Choć niektóre metody leczenia mogą wykorzystywać pewne aspekty obrazowania cyfrowego, tylko Digital Smile Design jest usługą tak kompleksową. Element niepewności znika, ponieważ możesz dokładnie zobaczyć, jak będzie wyglądał twój uśmiech na końcu całej procedury. Cyfrowe projektowanie uśmiechu zapewnia takie leczenie, jakie jest najlepsze dla danego pacjenta. Zapewni ci uśmiech, na który zasługujesz.

śr. ocena 5 / głosów 5