Podniesienie piersi – na czym to polega?


Chirurgia plastyczna piersi to nie tylko wszczepianie powiększających implantów. Na przestrzeni ostatnich lat coraz bardziej popularny staje się chociażby zabieg podniesienia biustu, zwany też jego liftingiem lub bardziej profesjonalnie: mastopeksją. Na czym dokładnie polega, a także kto może się mu poddać – między innymi o tym właśnie piszemy w poniższym artykule.

podniesienie-piersi

Piersi składają się przede wszystkim z tkanki tłuszczowej i tkanki gruczołowej. Nie ma w nich mięśni, więc – inaczej niż choćby w przypadku pośladków – nie można istotnie wpłynąć na kształt biustu, np. stosując odpowiednie ćwiczenia. Odpowiadają za niego bowiem tzw. więzadła Coopera oraz napięcie skóry. To ostatnie maleje zaś z wiekiem, w wyniku gwałtownych wahań wagi, a także w związku z karmieniem dziecka piersią.

Grawitacja robi swoje i w efekcie już po 30. roku życia kobieta zaobserwować może stopniową utratę jędrności piersi i ich opadanie. Jeśli wywołuje to u niej kompleksy i poważnie obniża samoocenę, na szczęście może się ona poddać zabiegowi mastopeksji, wykonywanemu chociażby w warszawskiej Klinice Chęciński. Decyduje się na niego też coraz więcej pań, które pragną przywrócić młodzieńczy kształt biustu dla przyjemności własnej lub partnera.

Przed zabiegiem

Cała procedura rozpoczyna się od konsultacji lekarskiej, mającej na celu wykluczenie ewentualnych przeciwwskazań do zabiegu, takich jak zaburzenia krzepnięcia krwi czy poważne infekcje. Lekarz zleca też wykonanie niezbędnych badań, wśród których wymienić należy morfologię krwi, analizę moczu, EKG, mammografię czy USG piersi.

Na kilka tygodni przed zabiegiem należy zrezygnować z palenia papierosów i picia alkoholu, a także odstawić leki, które mogą mieć wpływ na krzepliwość (np. aspirynę). Niekiedy zalecane jest też stosowanie się do konkretnych wskazówek dietetycznych, co pozwoli przygotować organizm do operacji pod kątem dostarczanych mu witamin i związków mineralnych.

Mastopeksja – przebieg

Sam zabieg  odbywa się w znieczuleniu ogólnym i trwa około trzech godzin. W zależności od rozmiaru, kształtu i stopnia obwisłości piersi wykonuje się jeden z trzech podstawowych rodzajów nacięć:

  • wokół sutka,
  • wokół sutka oraz pionowo w dół (w kształcie przypominającym literę L)
  • lub wokół sutka, pionowo w dół oraz w zagłębieniu pod piersią (odwrócona litera T).

Nadmiar gruczołu i zwiotczałej skóry jest usuwany, resztę natomiast naciąga się i zszywa. Następuje też korekta umiejscowienia brodawki, a także ewentualnie jej rozmiaru i kształtu. W trakcie operacji lekarz może dodatkowo wymodelować piersi oraz założyć implanty, których zadaniem jest redukcja pomniejszającego efektu samej mastopeksji albo po prostu powiększenie biustu. W takim przypadku zakłada się również cienkie dreny, usuwane w drugiej dobie od zabiegu.

Rekonwalescencja

W związku z zastosowaniem narkozy pacjentka powinna zostać na obserwacji klinicznej przez 24-48 godzin. W ciągu 5-10 dni zdjęte zostają szwy i wówczas można zacząć stosować specjalne kremy i maści niwelujące widoczność blizn pozabiegowych. Wcześniej należy ściśle stosować się do zaleceń lekarza w kwestii opatrunków i utrzymania właściwej higieny w okolicy poddanej operacji oraz rozmasowywać obrzęk, który podobnie jak wszelkie zaczerwienienia powinien zniknąć po maksymalnie dwóch tygodniach.

Rekonwalescencję uznaje się wówczas za zakończoną. Natłuszczanie i masowanie blizn należy jednak kontynuować przez co najmniej miesiąc (a najlepiej kwartał), kiedy to nie wolno również podejmować większego wysiłku fizycznego. W tym czasie zaleca się też noszenie miękkiej, przewiewnej bielizny – biustonosze z fiszbinami są wykluczone.

śr. ocena 5 / głosów 5