Poprawa estetyki zębów. Jak tego dokonać?


Jeśli nasze zęby nie najlepiej się prezentują, uśmiechamy się rzadziej, mniej chętnie. Rzutuje to często na naszą pewność siebie, a to z kolei przekłada się na postrzeganie nas przez osoby trzecie. Regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym i dokładne czyszczenie zębów na co dzień to czasem niestety za mało, by cieszyć się pięknym, estetycznym uśmiechem. Na szczęście można to zmienić. W jaki sposób?

Dziedziną, która się tym zajmuje, jest stomatologia estetyczna, a usługi z jej zakresu świadczone są np. w klinice Dr Wójcik Aesthetic Skin & Dental Care w Krakowie. Jak się tam dowiadujemy, poprawę wyglądu zębów da się osiągnąć na wiele różnych sposobów, które dobierane są w zależności od pierwotnego problemu i pożądanych przez pacjenta efektów. Podstawą każdorazowo jest jednak pozbycie się istniejących ewentualnie ubytków, próchnicy czy kamienia nazębnego.

Zmiana barwy

Usuwanie tego ostatniego, czyli scaling, a także piaskowanie to tzw. zabiegi higienizacyjne przeprowadzane rutynowo w ramach profilaktyki chorób jamy ustnej. Są one w stanie poradzić sobie z powierzchownymi przebarwieniami zębów, co samo w sobie rozjaśnia je i w związku z tym może być postrzegane jako procedura prowadząca do polepszenia ich estetyki. W bardziej zaawansowanych przypadkach, gdy zęby są wyraźnie zszarzałe lub zżółknięte, da się je wybielić np. w ciągu kilku tygodni metodą nakładkową albo natychmiastowo, podczas zabiegu z użyciem żelu wybielającego oraz specjalnych, aktywizujących jego działanie lamp.

Licówki i konturing

Wyjątkowo oporne przebarwienia można ukryć pod licówkami, czyli cienkimi płatkami porcelany trwale mocowanymi na zębach, ewentualnie pod nieco tańszą (ale też mniej trwałą) masą kompozytową – taką jak do zakładania wypełnień – której nadaje się pożądany kształt. Można w ten sposób ponadto zamaskować złamania lub szczeliny między zębami, jak również przedłużyć te zbyt starte.

Jeśli natomiast zęby są zbyt długie lub nieproporcjonalne, można je wymodelować podczas zabiegu zwanego konturingiem. Mianem tym określa się bezpieczne, bo wykonywane w obrębie szkliwa szlifowanie zębów specjalnym diamentowym wiertłem, a następnie polerowanie ich odpowiednio dobranymi szczoteczkami i gumkami.

Ortodoncja, protetyka i implantologia

Mówiąc o poprawie estetyki uśmiechu, nie można też oczywiście zapomnieć o leczeniu protetycznym i implantologicznym, pozwalającym na uzupełnienie braków spowodowanych utratą jednego lub większej liczby zębów – a także o leczeniu ortodontycznym. W jego ramach do wyboru mamy co najmniej kilka różnych metod korekcji wad zgryzu: aparaty stałe i wyjmowane, metalowe i bardziej dyskretne, a nawet zupełnie niewidoczne.

śr. ocena 5 / głosów 5