Jakie są rodzaje depilacji?


Wiele kobiet i mężczyzn marzy o idealnie gładkiej skórze. Najchętniej depilujemy nogi, ręce, pachy i okolice bikini. Panowie często decydują się na pozbycie niechcianego owłosienia z klatki piersiowej czy pleców. Nie jest to oczywiście konieczność, a kwestia indywidualnego wyboru i upodobań. Na szczęście marzenie o gładkiej skórze jest w zasięgu ręki, każdego z nas.

Istnieje wiele rodzajów depilacji – niektóre z nich możemy wykonać sami, w domowym zaciszu. Inne wymagają wizyty w salonie kosmetycznym i znacznych nakładów finansowych. Najbardziej popularną i najtańszą metodą jest oczywiście maszynka do golenia. W tym przypadku wystarczy nam pianka do golenia (opcjonalnie delikatne mydło), woda i maszynka. Efekt gładkiej skóry uzyskujemy natychmiast, jednak jest on dosyć krótkotrwały – już następnego dnia, skóra nie będzie idealnie gładka. Dermatolodzy przypominają o tym, by jednorazową maszynkę, używać tylko raz. Wielokrotne używanie tych samych ostrzy może doprowadzić do stanów zapalnych.

Inną metodą depilacji, którą możemy wykorzystać we własnym domu, jest użycie depilatora. Choć jest średnio przyjemna, efekty pozostają z nami najdłużej, bo nawet do 3 tygodni. Tu trzeba się liczyć z jednorazowym wydatkiem ok. 200 -300 złotych. W sklepach dostaniemy modele także dużo droższe, z zestawem wymiennych nakładek.

Bardzo popularna jest też depilacja gorącym woskiem. Jest ona jednak dosyć bolesna, jednak efekty są spektakularne i co najważniejsze – długotrwałe. Gadką skórą możemy cieszyć się przez kilka tygodni. Włoski wyrywane są razem z cebulkami, co ma też swoje wady. Chodzi o to, że włoski odrastają słabsze, a to może powodować ich wrastanie w skórę. Jednak jest to kwestia indywidualna. Kosmetyczki radzą by kilka dni po wykonaniu depilacji woskiem, zrobić peeling. To powinno zapobiec ewentualnemu rośnięciu włosków pod skórą.

Coraz popularniejszą metodą depilacji jest też depilacja laserowa. W tym wypadku najlepiej odwiedzić profesjonalny gabinet kosmetyczny. By cieszyć się gładką skórą należy wykonać kilka serii zabiegów. Ile? To kwestia bardzo indywidualna. Depilacja laserowa nie jest jednak tania. Jeden zabieg to koszt kilkuset złotych. Jednak efekt gładkiej skóry może utrzymywać się nawet kilka lat.

Niezależnie od wybranej metody, należy dbać o skórę po depilacji, bo zazwyczaj jest ona podrażniona. Kosmetyczki radzą by odpowiednio nawilżać skórę, a w pierwszych dniach po depilacji, wstrzymać się z korzystaniem z sauny czy wykonywaniem peelingu.

śr. ocena 5 / głosów 5