Na czym polega keratynowe prostowanie włosów?


Wiele kobiet marzy o pięknych, lśniących włosach. Rzeczywistość niestety odbiega od tej w reklamach: kiepskie odżywianie, szybkie tempo życia i zanieczyszczenie środowiska powodują, że włosy często wyglądają na zniszczone i matowe. Zamiast męczyć je odżywczymi preparatami, lepiej zdecydować się na oddanie włosów w ręce specjalistów, którzy naprawdę wiedzą, jak je pielęgnować. Jednym z takich profesjonalnych zabiegów jest keratynowe wygładzanie włosów.

Jak działają preparaty z keratyną?

Keratyna to rodzaj białka, naturalny budulec włosów. Dzięki poddaniu włosów działaniu bardzo wysokiej temperatury preparaty z keratyną wchłaniane są z dużą intensywnością. Włosy odzyskują sprężystość i blask. I co najważniejsze, ten efekt nie znika po pierwszym umyciu włosów – utrzymuje się przez kilka miesięcy.

Jak wykonać keratynowe wygładzanie włosów?

To żadna magia, to po prostu chemia i biologia – tłumaczy ekspert z salonu fryzjerskiego Fashion Room z Opola.

By keratynowe wygładzanie się udało, najpierw trzeba włosy dokładnie umyć (nawet dwa razy), zrezygnować z nakładania jakichkolwiek odżywek i starannie wysuszyć.  Następnie nakłada się preparat z keratyną, często wzbogacony jeszcze o inne cenne składniki odżywcze (np. kwasy tłuszczowe, antyoksydanty, witaminy, wyciągi roślinne, które wzmacniają włosy). Preparat  pozostawiamy na włosach maksymalnie pół godziny. Potem je suszymy, ale uwaga – to nie jest zwykłe suszenie suszarką, do jakiego przywykłyśmy. Używa się prostownicy bądź specjalnego fryzjerskiego żelazka. Włosy prostuje się pasmo po paśmie, kilka razy, co wymaga nie lada cierpliwości. Ale warto, bo łuski włosa poddawane tak wysokiej temperaturze (ponad 200 stopni Celsjusza) otwierają się. Dzięki temu zarówno keratyna, jak i inne substancje odżywcze wnikają naprawdę głęboko. Włosy są piękne znacznie dłużej niż po innych zabiegach fryzjerskich.

Co ważne, po keratynowym wygładzaniu włosów, najlepiej wykonanym w profesjonalnym salonie fryzjerskim wygładzanie keratynowe włosów trzeba słuchać „wskazań lekarza” – czyli naszego fryzjera. By efekt keratynowego prostowania był jak najtrwalszy, trzeba się powstrzymać przez dwa dni od mycia włosów, układania ich za pomocą jakichkolwiek preparatów, upinania. Często pierwsze mycie po zabiegu odbywa się w salonie, w którym zdecydowaliśmy się na całą procedurę.

Czy keratynowe wygładzanie włosów można zrobić samemu?

Można, na rynku są dostępne preparaty do samodzielnego wykonania zabiegu. Na pewno przyniesie to sporą oszczędność, bo zabiegi z użyciem keratyny są czasochłonne i wymagają sporej fachowości, a co za tym idzie – nie należą do najtańszych. Jak to jednak bywa w przypadku self made man/woman – bierzemy wówczas na siebie ryzyko powodzenia całej operacji. Jak zawsze, wybór należy do klienta.

śr. ocena 5 / głosów 5