Aqua fitness. Zalety ćwiczeń w wodzie


W dzisiejszych czasach nikogo nie trzeba przekonywać do tego, że ruch to zdrowie. Wręcz przeciwnie – aktualnie wszelka aktywność fizyczna jest w modzie. Jednak nie każdy lubi wylewać poty na siłowni, czy biegać po parku. Na szczęście, możliwości jest o wiele więcej. Jedną z popularniejszych i najbardziej polecanych form aktywności fizycznej jest aqua fitness. Przedstawiamy jego zalety.

Aqua fitness. Zalety ćwiczeń w wodzie

Największe zalety aqua fitnessu

Aqua aerobik to zajęcia z dziedziny fitnessu, na które uczęszczać mogą naprawdę wszyscy, w tym nawet osoby po kontuzjach, kobiety w ciąży oraz osoby zmagające się z bardzo dużą nadwagą. Ćwiczenia te wyszczuplają, likwidują stres i napięcie, a także odciążają kręgosłup. W ich przypadku kluczem do sukcesu jest systematyczność.

Regularne uprawianie aqua aerobiku korzystnie wpływa na układ krwionośny i oddechowy. Na takich zajęciach wykonuje się ćwiczenia w warunkach odciążenia, ćwiczenia wspomagające oraz ćwiczenia z oporem. Z tego powodu można śmiało powiedzieć, że aqua fitness ma podwójną zaletę: zmusza nas do większego wysiłku przy wykonywanych ćwiczeniach, a jednocześnie zmniejsza ryzyko doznania kontuzji – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący Uzdrowisko Cieplice.

Kto powinien uprawiać aqua fitness?

Jako, że aqua fitness jest połączeniem gimnastyki korekcyjnej z aerobikiem i elementami pływania, to polecany jest każdej osobie, która chce osiągnąć sportową i smukłą sylwetkę. Ćwiczyć może go każdy, tak dzieci, jak i dorośli, a nawet osoby starsze.

Aqua aerobik jest uważany za bardzo dobrą metodę bezbolesnego i skutecznego usprawniania poszczególnych części ciała po kontuzjach i różnego rodzaju operacjach. Ponadto, ćwiczenia w wodzie są często stosowane jako forma rehabilitacji po doznanych złamaniach i zerwaniach ścięgien.

Warto wiedzieć, że aqua fitness jest bezpieczny także dla osób z ograniczoną ruchomością. Wszystko dlatego, że ćwiczenia na tych zajęciach wykonuje się w środowisku wodnym, w którym wyporność wody sprawia, że ciało wydaje się lżejsze, a stawy odciążone.

Co daje aqua fitness?

Dzięki regularnym ćwiczeniom w wodzie łatwiej jest zachować gibkość i wypracować smukłą sylwetkę. Wszystko dlatego, że pomagają one w redukcji tkanki tłuszczowej, równocześnie rozwijając mięśnie. Co więcej, zajęcia w wodzie ułatwiają walkę z cellulitem oraz z nadprogramowymi kilogramami, a jednocześnie nie narażają na kontuzje/

Warto wiedzieć, że na zajęciach z aqua fitnessu w sposób dynamiczny angażowane są różne grupy mięśni, dlatego powinny być prowadzone przez doświadczonego instruktora lub fizjoterapeutę.

śr. ocena 5 / głosów 1