Biometr optyczny, czyli nowa jakość w diagnostyce okulistycznej


Badanie biometryczne w okulistyce wykonuje się w celu pomiaru długości osiowej gałki ocznej i określenia odległości pomiędzy różnymi strukturami oka. Ponieważ biometria pozwala na ocenę mocy soczewki wewnątrzgałkowej, w praktyce wykorzystuje się ją podczas badań kwalifikacyjnych do operacyjnego leczenia zaćmy, a także do monitorowania postępów choroby u osób krótkowzrocznych.

Współczesna okulistyka posługuje się zasadniczo dwiema metodami biometrii: ultradźwiękową (kontaktową i immersyjną) oraz optyczną. Jeszcze kilka lat temu najpopularniejsza była właśnie kontaktowa metoda ultradźwiękowa. Niestety, badanie akustyczne niesie ze sobą szereg niedogodności, zarówno z punktu widzenia pacjenta, jak i samego lekarza. Dlatego obecnie najbardziej cenionym rozwiązaniem jest biometria optyczna. Przyjrzyjmy się bliżej obu możliwościom.

Biometria ultradźwiękowa

Do wykonania pomiarów tą metodą wykorzystuje się głowicę, generującą ultradźwięki wnikające w głąb oka, które częściowo odbijają się podczas przechodzenia przez granice ośrodków. Przed badaniem konieczna jest dezynfekcja sondy i podanie pacjentowi miejscowego znieczulenia – mówi ekspert z firmy Poland Optical.

W trakcie badania bezpośredni kontakt głowicy z rogówką stwarza zagrożenie jej uszkodzenia bądź zakażenia. Do prawidłowego wykonania biometrii kontaktowej potrzebna jest duża wprawa, a także aktywna współpraca pacjenta. Uzyskane wyniki zależą od mocy nacisku na gałkę oczną, a nadmierne spłaszczenie rogówki może skutkować ich zaniżeniem.

Najważniejszym ograniczeniem biometrii akustycznej metodą kontaktową jest niska rozdzielczość uzyskanego obrazu. Zmienna grubość siatkówki wokół dołeczka środkowego może być przyczyną nieścisłości w wynikach.

Biometria optyczna

Biometr optyczny pozwala na przeprowadzenie badania w sposób bezkontaktowy, a więc bezpieczny dla pacjenta, a także znacznie szybciej, niż ma to miejsce w przypadku metody ultradźwiękowej. Metoda optyczna pozwala uzyskać obraz o lepszej rozdzielczości, a doświadczenie lekarza ma znacznie mniejszy wpływ na uzyskane wyniki.

Do zalet nowoczesnych biometrów optycznych należy też zaliczyć wyposażenie ich w moduł do keratometrii. Dzięki niemu tego typu sprzęt okulistyczny pozwala nie tylko na pomiar długości osiowej gałki ocznej, ale też krzywizny rogówki.

Wysoka powtarzalność, dobra rozdzielczość, duża wiarygodność uzyskanych wyników i prostota posługiwania się metodą biometrii optycznej sprawia, że bardzo szybko stała się ona standardem w gabinetach okulistycznych.

śr. ocena 5 / głosów 5