Na czym polega detoks alkoholowy?


Alkoholizm to przewlekła i postępująca choroba, która nieleczona może prowadzić do śmierci. Niemalże wszyscy lubimy od czasu do czasu napić się alkoholu. Sięgamy po niego, kiedy świętujemy urodziny, czy sukces, który udało nam się osiągnąć, stawiamy go na stołach w święta i podczas rodzinnych uroczystości. Zimą przyjemnie jest się napić rozgrzewającej herbaty z dodatkiem rumu, a latem schłodzić się piwem podczas urlopowego wypoczynku. Przykładowe piwo w czasie urlopu nam nie zaszkodzi, ale już po wypiciu kilku butelek na drugi dzień możemy czuć się kiepsko. Prawdziwy problem zaczyna się wtedy, kiedy przestajemy tracić kontrolę nad wypijanym alkoholem. Co warto wiedzieć o chorobie alkoholowej i na czym polega detoks alkoholowy?

Na czym polega detoks alkoholowy?

Dlaczego alkohol nam szkodzi?

Alkoholizm ma nie tylko objawy psychiczne, jak może się wydawać niektórym z nas. To nie tylko potrzeba częstego lub stałego picia alkoholu, by poprawić sobie samopoczucie. Alkoholizm fizycznie objawia się zmianami tolerancji na alkohol – nie zawsze jest to jej wzrost, czasem odwrotnie, spadek. Charakterystyczny objaw choroby to Alkoholowy zespół Abstynencyjny po odstawieniu alkoholu, który powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu naszego organizmu. Alkohol kojarzy nam się przede wszystkim z chorobami wątroby, tymczasem ma wpływ nie tylko na nią. Alkohol powoduje obumieranie komórek nerwowych i zaburza nasz metabolizm. W efekcie tego cierpi przede wszystkim mózg (pogarsza się nasza pamięć, koncentracja, zdolność kojarzenia faktów) i organy wewnętrzne, na przykład mięsień sercowy, który może pokrywać się tłuszczem, ponieważ nasz organizm ma zbyt mało tlenu, by trawić wartości odżywcze. Alkoholizm jest tak silną chorobą, że osoba uzależniona w większości przypadków nie jest w stanie samodzielnie wyjść z nałogu. Potrzebna jest pomoc specjalisty. Jak wygląda leczenie?

Detoks alkoholowy – część procesu leczenia

Proces leczenia alkoholizmu to specjalistyczna psychoterapia, która pomaga choremu w zrozumieniu swojego problemu i poznaniu go bliżej, detoksykacja, na której skoncentrujemy się w tej części artykułu oraz terapia, której celem jest uświadomienie pacjentowi, że może żyć bez alkoholu. Detoks alkoholowy ma na celu przywrócenie osobie uzależnionej równowagi psychicznej i fizycznej – mówi nam przedstawiciel ośrodka System Med z Morawicy w woj. Świętokrzyskim.

Początkowy etap to odtruwanie, które uważane jest za najtrudniejszy czas dla pacjenta, który musi być pod opieką specjalisty, lekarza. Ważne są jak najlepsze warunki do walki z alkoholizmem, dlatego wybierając ośrodek, należy mieć to na uwadze. Każdy przypadek uzależnienia jest rozpatrywany indywidualnie, ponieważ każdy organizm jest inny, a każdy człowiek inaczej znosi rozmaite sytuacje. By detoks alkoholowy był maksymalnie skuteczny, konieczne jest jego właściwe rozłożenie w czasie. Proces detoksykacji polega na podawaniu odpowiednich płynów przez kroplówkę, co niweluje objawy występujące w trakcie tzw. zespołu abstynencyjnego. Ten proces trwa, nie dajmy się więc zwieść ofertom „ekspresowego odtruwania”, które mogą pojawiać się w sieci. Profesjonalna detoksykacja alkoholowa musi trwać przynajmniej kilka dni. Aby skutecznie poradzić sobie z chorobą, po odtruciu należy poddać się fachowej psychoterapii. Podsumowując: detoksykacja to element walki z chorobą alkoholową, który bardzo pomaga osobie uzależnionej przejść w stan trzeźwości i wkroczyć we właściwą psychoterapię.

śr. ocena 5 / głosów 1