Higienizacja – czyli skaling, piaskowanie i polerowanie.


Aby zachować zdrowie oraz estetyczny wygląd zębów i dziąseł – unikając przy tym ponoszenia ogromnych wydatków na leczenie zaawansowanych problemów – warto regularnie poddawać się profilaktycznemu zabiegowi higienizacji. Trwa on około godziny, jest całkowicie bezbolesny i składa się standardowo z kilku procedur: skalingu, piaskowania i polerowania, a najczęściej także fluoryzacji. Na czym dokładnie one polegają?

dentysta

Skaling

Skaling przeprowadza się z użyciem specjalnej głowicy ultradźwiękowej lub narzędzi zwanych kiretami. Ich zadaniem jest usunięcie z powierzchni zębów kamienia nazębnego, stanowiącego idealne środowisko do rozwoju próchnicy. Kamień to twarde złogi powstałe w wyniku mineralizacji płytki nazębnej, która tworzy się z resztek pokarmu, bakterii i związków zawartych w ślinie. Nawet najdokładniejsze szczotkowanie i nitkowanie zębów nie pozwala się jej pozbyć w 100 proc., dlatego zwłaszcza w trudniej dostępnych miejscach z czasem odkłada się kamień, który warto regularnie eliminować właśnie poprzez skaling. Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) zaleca  przeprowadzanie go przynajmniej raz na pół roku.

Piaskowanie

Kolejny etap kompleksowej higienizacji jamy ustnej to piaskowanie. Zawdzięcza swą nazwę wykorzystywanej podczas niego słonawej substancji, której struktura przypomina drobiny piasku. Specjalne urządzenie zwane piaskarką miesza je z powietrzem i wodą, a następnie wyrzuca pod ciśnieniem. „Piasek”, uderzając o zęby, usuwa z ich powierzchni resztki osadu i przebarwienia powstałe w wyniku np. picia kawy, herbaty czy wina, a także palenia papierosów lub przyjmowania niektórych leków.

Polerowanie

Dokładnie oczyszczone w ten sposób szkliwo może być nieco porowate, przez co łatwiej o gromadzenie się nowych osadów. Rozwiązaniem problemu jest polerowanie zębów przy użyciu miękkich szczoteczek i gumek o różnych kształtach, a także stomatologicznych past polerskich o różnym stopniu ścierności. Zęby po zabiegu są wyczuwalnie gładsze, co zdecydowana większość pacjentów ocenia jako zjawisko niezwykle przyjemne.

Fluoryzacja

W ramach profilaktyki warto dodatkowo wzmacniać szkliwo zębów, pokrywając je preparatem bogatym w jony fluoru. Wykorzystuje się w tym celu specjalne pianki lub – jak choćby w Centrum Stomatologii DENTES w Stalowej Woli – lakiery nakładane pędzelkiem. Aby uzyskać optymalne rezultaty, stosowana substancja musi przez pewien czas przylegać bezpośrednio do zębów. Najlepiej więc aplikować ją świeżo po oczyszczeniu ich z kamienia i wszelkich osadów – a więc na zakończenie całego procesu higienizacji.

śr. ocena 5 / głosów 5