Jakie są zalety używania implantów zębowych?


Implanty zębowe, czyli najczęściej tytanowe „śruby” zastępujące korzenie utraconych zębów, to jedno z najwspanialszych osiągnięć współczesnej stomatologii. Leczenie implantologiczne jest kosztowne i czasochłonne – na tym jednak właściwie kończą się jego wady. Zalet stosowania implantów zębowych jest nieporównanie więcej, poniżej przedstawiamy zaś te najważniejsze.

Na wstępie warto zaznaczyć, że braki w uzębieniu, które pozostają nieuzupełnione, przyczynić się mogą do przesuwania i rozchwiania, a nawet utraty pozostałych zębów.

Zaburza to funkcje zarówno przeżuwania, jak i mówienia, co z kolei przekłada się zwykle na problemy z trawieniem i dykcją – słyszymy w bełchatowskiej klinice stomatologicznej Platinum Dental.

Wszczepienie implantu zapobiega pojawieniu się tych problemów, co niewątpliwie należy zapisać na poczet zalet takiego rozwiązania.

Nie powodują zaniku (resorpcji) kości

No dobrze – powie ktoś – ale istnieją jeszcze przecież korony, mosty protetyczne i protezy stosowane w przypadku utraty większej liczby czy nawet wszystkich zębów. Owszem, trzeba jednak zaznaczyć, że żadna z wymienionych tu technologii nie zapobiega zanikowi tkanki kostnej w miejscu po korzeniu zęba. Implant tymczasem zrasta się z kością, wręcz ją wzmacniając, co pozwala zachować równowagę sił powstających podczas gryzienia i żucia (w tym miejscu warto wspomnieć, że obecnie możliwe jest też wszczepianie implantów nawet po latach, gdy rzeczony zanik tkanki kostnej już nastąpił).

Nie są podatne na próchnicę i nie stwarzają ryzyka dla innych zębów

Implant – w przeciwieństwie do tego, co ma do zaoferowania większość rozwiązań protetycznych – nie wymaga spiłowania czy zeszlifowania niektórych zdrowych zębów. Te ostatnie zaś w wyniku podobnej ingerencji ulegają najczęściej osłabieniu, zwłaszcza że to na nie, a nie na sztuczny korzeń (implant) przenoszone są wszelkie obciążenia. Sprzyja to rozwojowi próchnicy, która z kolei nie ima się implantów. Wszystko to sprawia, że po zaledwie kilku, najwyżej kilkunastu latach most czy koronę należy wymienić. Implanty zębowe tymczasem wszczepia się raz na kilkadziesiąt lat,  a często nawet na całe życie. W dłuższej perspektywie nawet więc ich cena okazuje się nie być aż tak wysoką.

Komfort użytkowania i poprawa samopoczucia

Implanty zresztą mogą stanowić doskonałą podstawę dla mostów czy protez – również tych całkowitych – dzięki czemu nie muszą się one wspierać na zębach własnych pacjenta czy jego dziąsłach lub podniebieniu. Brak jakichkolwiek ruchomych elementów istotnie zwiększa stabilność i komfort użytkowania wspartych na implantach protez, które też w przeciwieństwie do tych tradycyjnych nie mają negatywnego wpływu na wyraźnie mówienie. Większość osób twierdzi, że implanty pozwalają w ogóle zapomnieć o tym, że nie ma się już naturalnych zębów. Ponieważ pozostają całkowicie niewidoczne (ukryte w dziąśle), sprzyjają też częstszemu uśmiechaniu się i pomagają tym samym poprawić samopoczucie – zwłaszcza u tych pacjentów, którzy z brakami w uzębieniu borykają się już od dłuższego czasu.

śr. ocena 6.3 / głosów 4