Facelia jako niezawodna roślina poplonowa


Rośliny poplonowe, określane też mianem międzyplonu, jak wskazuje sama nazwa, uprawiane są pomiędzy dwoma plonami głównymi. Poplon uprawiany jest na zbiór zielonej masy, kiszonkę lub siano, a także na zielony nawóz. Uprawa międzyplonu ma olbrzymie znaczenie dla produkcji paszy, ale jest też ważna w gospodarstwach bezinwentarzowych, w których wykorzystywana jest do poprawy jakości gleby.

facelia kwiat

Facelia jest jedną z najczęściej wybieranych roślin na poplon ścierniskowy. Nic w tym dziwnego, biorąc pod uwagę jej niezawodność i znakomite efekty, jakie przynosi m.in. w uprawie konserwującej – mówi ekspert z krakowskiej firmy POLAN.

Facelia błękitna – charakterystyka i wymagania

Facelia błękitna jest jednoroczną rośliną szorstkoowłosioną o niebieskofioletowych kwiatach, zapylaną głównie przez pszczoły. Choć należy do cennych roślin miododajnych, w uprawie ścierniskowej zwykle nie osiąga pełni kwitnienia, a to ze względu na krótki okres wegetacji.

Jako roślina poplonowa, facelia uprawiana jest na wszystkich rodzajach gleb, zawsze przynosząc doskonałe efekty. Dzięki bardzo mocno rozwiniętemu systemowi korzennemu, bez trudu pobiera składniki odżywcze z głębokich warstw gleby i przenosi je do części nadziemnej.

Chociaż facelię charakteryzują niewygórowane wymagania glebowe, przed wysiewem warto zadbać o to, by podłoże było niezaperzone, a gleba nie była zakwaszona (zalecany odczyn obojętny). Roślina jest odporna na skrajne warunki atmosferyczne, dobrze znosi zarówno suszę, jak i przymrozki do -10°C.

Okres wegetacji facelii błękitnej mieści się w przedziale 90-110 dni, a szybkie tempo wzrostu sprawia, że roślina chroni glebę przed utratą wilgoci wskutek parowania i skutecznie zagłusza wschodzące chwasty.

Facelia błękitna w poplonie ścierniskowym

Kiedy facelia błękitna uprawiana jest na masę zieloną, przy sprzyjającej pogodzie dobrego plonu możemy spodziewać się już po około 55 dniach. Gdy rośliny osiągną wysokość 30-40 cm, z plonu ścierniskowego możemy otrzymać nawet 30 ton zielonki z hektara.

Przy uprawie facelii na mulcz, roślina łatwo kruszy się po przemarznięciu, dzięki czemu na wiosnę możliwy jest bezpośredni siew kukurydzy lub buraków. Zieloną masę można zwałować, przyorać albo rozdrobnić i następnie przyorać. Taka masa z powodzeniem zastąpi obornik, a właściwy stosunek węgla organicznego do azotu przekłada się na dobry rozkład facelii w glebie.

Jak siać facelię na poplon?

Facelię na międzyplon wysiewa się w terminie od 25 VII do 15 VIII, natomiast na stanowiskach po pierwszych przedplonach rzepaku i jęczmienia ozimego – nieco wcześniej. Należy wystrzegać się wysiewu w późniejszych terminach, gdyż nie przynosi on dobrych plonów biomasy.

Podczas wysiewu facelii na dobrej glebie zaleca się wykorzystanie od 8 do 10kg/h, natomiast na glebach słabszych nawet do 15kg/h. Przed wysiewem facelii, a po zbiorze przedplonu, glebę należy zaorać na głębokość do 15 cm.

śr. ocena 5 / głosów 1