Czym powinien charakteryzować się dobry napój funkcjonalny z nasionami chia


Napoje funkcjonalne są stworzone dla konkretnej grupy osób, a mianowicie dla sportowców oraz osób zmęczonych i borykających się ze stresem. Jednym z częściej i najchętniej wybieranym jest napój z modnymi obecnie nasionami chia. Sprawdźcie czym powinien się charakteryzować dobry napój funkcjonalny, który zawiera właśnie nasiona chia.

Czym są napoje funkcjonalne?

Napojami funkcjonalnymi nazywa się napoje energetyczne i napoje izotoniczne. Niestety, napoje energetyczne owiane są złą sławą – spożywane w nadmiarze mogą nam szkodzić. Napoje izotoniczne są ich alternatywą.

Napoje funkcjonalne są popularne wśród sportowców oraz osób, które są po prostu aktywnie fizyczne. Ich picie daje pewność, że organizm uzupełnił składniki mineralne utracone podczas treningu – tłumaczy nasz rozmówca reprezentujący LABORATORIA NATURY.

Do napojów funkcjonalnych zaliczają się też napoje o konkretnym działaniu prozdrowotnym oraz napoje wzbogacane, czyli woda mineralna z dodatkiem ziół i witamin.

Zalety nasion chia

Od jakiegoś czasu wśród osób, które zdrowo się odżywiają i mają aktywny tryb życia, dużą popularnością cieszą się nasiona chia, czyli inaczej szałwia hiszpańska. Pochodzi ona z Ameryki Środkowej i nazywana jest złotem Azteków i Inków (plemiona te urozmaicały nimi swoją dietę, co uważa się za powód ich długowieczności, nienagannego zdrowia i doskonałej kondycji fizycznej).

Nasiona chia, poza wszechstronnym zastosowaniem kulinarnym, wyróżniają się unikatowymi właściwościami zdrowotnymi i odżywczymi. Ich głównym składnikiem są nienasycone kwasy tłuszczowe omega 3 i omega 6, które są niezbędne dla naszego zdrowia. Należą do żywności nazywanej superfoods, czyli niosącej zauważalne korzyści dla organizmu nawet po spożyciu jej niewielkich ilości.

Ponadto, nasiona chia zawierają około 25% białka, a także błonnik, antyutleniacze, liczne minerały, witaminy z grupy B oraz witaminy A, D, E i K. Wystarczy spożyć ich łyżkę, by dostarczyć organizmowi cennych składników odżywczych.

Dobry napój funkcjonalny z nasionami chia

Aby napój funkcjonalny z nasionami chia można było uznać za dobry powinien przede wszystkim być stworzony z naturalnych składników, aby nie zaburzyć dobroczynnych właściwości szałwii hiszpańskiej. Ponadto, nie powinien zawierać więcej, niż 10 g nasion (tyle wynosi zalecana dzienna dawka).

Nie da się ukryć, że istotny jest także smak napoju – jeśli nie będzie smaczny, ciężko będzie nam zmusić się do jego wypicia. Na szczęście na rynku znaleźć można bogatą ofertę napojów funkcjonalnych z nasionami chia, dlatego każdy może znaleźć smak, który najbardziej mu odpowiada.

śr. ocena 0 / głosów 0