Botoks w medycynie estetycznej – co warto wiedzieć?


O botoksie słyszał dziś niemal każdy – i nic dziwnego. Swoją popularność w medycynie estetycznej zawdzięcza dużej skuteczności w walce ze zmarszczkami mimicznymi. Preparaty z toksyną botulinową są też bezpieczne, dlatego substancja ta jest dziś niekwestionowanym faworytem wśród kandydatów do bycia eliksirem młodości naszych czasów. Co jeszcze warto wiedzieć o botoksie?

botoks

Czym jest botoks?

Botoks, czyli toksyna botulinowa jest neurotoksyną produkowaną przez beztlenowe bakterie o nazwie Clostridium botulinum. W medycynie jest wykorzystywany od lat 70. XX wieku, w tym m.in. w okulistyce czy ortopedii. W medycynie estetycznej stosuje się go od około 10 lat. Podanie botoksu polega na iniekcji domięśniowej, czyli wstrzyknięciu toksyny w określone miejsca. Wynikiem zabiegu jest efekt odmłodzenia skóry – znikają jej pofałdowania i zmarszczki mimiczne. Rezultat ten może być widoczny już dwa dni po wstrzyknięciu botoksu, czasem trzeba poczekać nieco dłużej (do dwóch tygodni). Efekty działania botoksu utrzymują się przez około pół roku, choć u niektórych osób ten okres może być dłuższy. Jak podkreśla nasz ekspert z gabinetu SofiBeauty, dobry specjalista potrafi dobrać optymalną ilość toksyny botulinowej – tak by wygładzić zmarszczki, a nie zaburzyć naturalnej mimiki pacjenta.

Na co pomaga botoks?

Eksperci z zakresu medycyny estetycznej zalecają zabiegi z botoksem na takie problemy jak kurze łapki przy oczach, lwia zmarszczka, poziome zmarszczki na czole, ale świetnie się sprawdza również w leczeniu migreny czy nadpotliwosći. Zabiegi nie wymagają wstępnych badań, wystarczy szczegółowy wywiad z pacjentem. Kuracja jest bezbolesna, dlatego niewymagane jest znieczulenie, a do tego zabieg trwa długo – można go wykonać np. w czasie przerwy na lunch. Czasem, jeśli wymagają tego problemy estetyczne danego pacjenta, w czasie zabiegu stosuje się zarówno botoks, jak i kwas hialuronowy.

Dla kogo kuracja botoksem?

Z zabiegów z wykorzystaniem botoksu mogą korzystać również młode osoby – zmarszczki mimiczne nie są tylko domeną ludzi dojrzałych. Np. częste marszczenie czoła czy mrużenie oczu może powodować powstawanie i pogłębianie się zmarszczek, a trudno walczyć z raz przyswojonymi nawykami. Dlatego wśród pacjentów korzystających z botoksu są nawet osoby przed 25 rokiem życia. Jest to dość uniwersalna metoda wygładzana zmarszczek z małą listą przeciwwskazań, mogą być nimi m.in. ciąża czy alergia oraz niektóre choroby. Z botoksu mogą bezpiecznie korzystać wszyscy, którym zależy na ładnym, młodym wyglądzie i twarzy wolnej od zmarszczek mimicznych.

śr. ocena 5 / głosów 5