Korekcja kształtu nosa – co warto wiedzieć przed zabiegiem


Korekcja, czyli operacja plastyczna nosa, nazywana jest inaczej rhinoplastyką. To jeden z najczęściej wykonywanych zabiegów w gabinetach lekarzy medycyny estetycznej, zaraz po korekcji piersi, powiek oraz uszu, jak mówią statystyki. Dzielimy je na estetyczne i pourazowe. Większość pacjentów, którzy decydują się na korekcję nosa, są po prostu niezadowoleni z jego wyglądu. Jest zbyt długi, zbyt szeroki, garbaty albo krzywy. Są także pacjenci, którzy zgłaszają się do gabinetów chirurgii plastycznej ze wskazań medycznych, na przykład, kiedy po urazie nos jest zniekształcony i stracił drożność. Co powinien wiedzieć pacjent przed korekcją nosa?

Najważniejsze informacje o korekcji nosa

W Polsce operacji plastycznej nosa może poddać się każda osoba, której rozwój i wzrost się zakończył. Za granicę umowną uznaje się oczywiście 18 lat, górnej granicy natomiast teoretycznie nie ma. W praktyce bardzo rzadko zdarza się, aby z korekcji nosa chciała skorzystać osoba po 70 roku życia, wiele osób w tym wieku ma również przeciwwskazania do ewentualnej operacji plastycznej. Istnieją dwa rodzaje korekcji – operacja metodą otwartą oraz operacja metodą zamkniętą. W pierwszej metodzie lekarz wykonuje cięcie na kolumience nosa. Powstaje niewielka blizna, która z czasem jest widoczna tylko przy wnikliwym przyjrzeniu się. W metodzie zamkniętej wykonuje się wyłącznie wewnętrzne cięcia i żadne blizny nie są widoczne. Ostateczny kształt nosa po korekcji możemy oceniać dopiero po roku od operacji, jednak zmiany widać już po zdjęciu opatrunku.

Operacja nosa najczęściej odbywa się w znieczuleniu ogólnym, pacjent śpi podczas jej przebiegu. Możliwe jest wykonanie zabiegu w miejscowym znieczuleniu, jednak to stosunkowo rzadka praktyka wśród lekarzy.Po operacji zakładany jest opatrunek, który ma za zadanie unieruchomić nos – mówi nam doktor Ryszard Nawrocki, którego oddziały gabinetu chirurgii plastycznej znajdziemy we Wrocławiu, Lublinie, Ostrowie Wielkopolskim i Świdnicy.

Może to być miękki opatrunek plastrowy albo sztywny opatrunek gipsowy. Pacjent nosi go zwykle od 5-7 dni, jednak w przypadku zabiegów pourazowych trwa to nieco dłużej.

Pierwsza wizyta i przygotowania

Na co przygotować się, kiedy umówiliśmy się na konsultację z chirurgiem plastykiem? Podczas pierwszej wizyty w gabinecie chirurg omówi z nami efekt, jaki nas interesuje – czyli co dokładnie chcemy zmienić w naszym nosie. Lekarz może nam zrobić zdjęcia z przodu i z profilu i flamastrem zaznaczyć nam proponowane zmiany. Jeśli nasz nos był wcześniej złamany lub przeszedł jakąś operację, lekarz zaleci nam wykonanie prześwietlenia. Kiedy już zdecydujemy się na operację korekcji nosa, musimy wykonać podstawowe badania, a więc badania ogólne moczu i morfologię wraz z oznaczeniem grupy krwi, interesuje nas także poziom cukru oraz krzepliwość krwi. Szczepienia nie są obowiązkowe, jednak dla własnej pewności i bezpieczeństwa możemy zaczepić się przeciw żółtaczce typu A i B. Przez przynajmniej dwa tygodnie przed zabiegiem nie należy zażywać żadnych lekarstw, które zawierają kwas acetylosalicylowy (np. polopiryna, aspiryna), ponieważ mogą one obniżać krzepliwość krwi. Kilka godzin przed operacją plastyczną nosa, jak i przed każdym podobnym zabiegiem, nie należy pić, jeść ani nawet żuć gumy. Korekcja nosa nie wymaga od nas wielu trudów i poświęceń, więc jeśli nasz wygląd ciągle wzbudza w nas kompleksy, warto się zdecydować na wizytę w gabinecie chirurgii plastycznej – dla własnego lepszego samopoczucia.

śr. ocena 5 / głosów 1