Dlaczego warto iść do szkoły rodzenia


Pierwsze dziecko to często wielka niewiadoma. Przyszła mama sięga więc po liczne poradniki, zagląda na fora internetowe, zasięga rady u mamy, babci czy przyjaciółki. Natłok informacji potrafi jednak mocno zdezorientować i przynieść skutek odwrotny do zamierzonego. Warto więc rozważyć zapisanie się do szkoły rodzenia, gdzie rodzice mającego przyjść wkrótce na świat maleństwa zdobędą kompleksową wiedzę na temat ciąży, porodu i opieki nad noworodkiem.

Odpowiedni czas, aby zacząć uczęszczać na zajęcia, to przełom drugiego i trzeciego trymestru. W szkole dowiemy się m.in. tego, jak rozpoznać, czy zachodzą w tym czasie ewentualne nieprawidłowości, a także wskazać moment, w którym zaczyna się poród. – Odpowiednio przygotowana do jego przebiegu kobieta wie, co należy robić, jest spokojniejsza i lepiej współpracuje z lekarzem oraz położną – tłumaczy specjalistka z Centrum Medycznego Krzysztof Sodowski w Katowicach. To wszystko ma niebagatelne znaczenie dla pomyślnego rozwiązania.

O porodzie

Prowadzący zajęcia nauczą radzenia sobie ze skurczami, sposobów parcia, a także pomocnych technik oddechowych. Wyjaśnią, na czym polega poród siłami natury, a na czym cesarskie cięcie. Przedstawią pozycje, które może przyjąć kobieta, zarówno na początku procesu, jak i już w trakcie parcia. Doradzą nawet w zakresie tego, co należy spakować do torby, która powinna być gotowa pod ręką w okolicach wyznaczonego terminu. Oprowadzą także niekiedy po izbie przyjęć, sali porodowej oraz oddziale położniczym, tłumacząc, co po kolei będzie się dziać w tych miejscach. Jeśli zamierzamy rodzić w szpitalu, przy którym odbywają się zajęcia, będziemy mieć też okazję do poznania niektórych pracujących tam osób, które będą obecne podczas porodu, co może dodać otuchy oraz pewności siebie.

I co potem

Nie mniej istotna jest wiedza na temat tego, co dzieje się tuż po porodzie, zarówno z mamą, jak i jej dzieckiem. Kobiety często mogą niepotrzebnie niepokoić się przemijającymi samoistnie objawami takimi jak ustępujące po kilku godzinach zasinienie powłok, żółtaczka czy krwiaki na główce noworodka. Jeśli są na to przygotowane, zyskują jakże ważny w tej chwili spokój. Podobnie rzecz ma się ze zmianami w ich psychice, które mogą w tym szczególnym czasie nastąpić. Dzieje się to zupełnie naturalnie, jednak nieświadoma tego faktu kobieta może odczuwać w związku z nimi lęk albo nawet poczucie winy, co przekłada się czasem np. na konflikty z partnerem.

Wiedza teoretyczna i zajęcia praktyczne

On również wiele skorzysta na uczęszczaniu do szkoły rodzenia. Nauczy się opiekować przyszłą mamą, wraz z którą pozna tajniki karmienia, kąpieli i pielęgnacji noworodka. Wspólnie będą też mogli uzyskać fachową odpowiedź na wszystkie nurtujące ich pytania. Również w zakresie przepisów o zaświadczeniach i zwolnieniach lekarskich czy urlopach ojcowskich i macierzyńskich, jako że oprócz lekarza ginekologa, psychologa oraz położnej w wielu szkołach rodzenia często wykłada również prawnik.

Ponadto odbywają się w nich zajęcia ruchowe, przystosowane do możliwości fizycznych kobiet w ciąży. Oprócz poznania zasad gimnastyki w połogu oraz technik, które mogą się okazać przydatne podczas porodu, przyszła mama dowie się też co nieco na temat kontroli bólu i relaksacji, a także masażu niemowlęcego.

śr. ocena 5 / głosów 6