Popularne leki na układ pokarmowy


Biegunki, wzdęcia, zaparcia, wymioty i inne dolegliwości związane z układem pokarmowym od czasu do czasu dotykają każdego z nas. Choć wyjątkowo uciążliwe, z reguły nie są na tyle groźne, by warto było udawać się z nimi do lekarza. Co więcej, objawy związane z zatruciem pokarmowym często uniemożliwiają wyjście z domu, nawet gdy chcemy wybrać się do przychodni.

Wzdęcia i zaparcia bywają bardzo bolesne, zaś objawy typowe dla zatrucia pokarmowego prowadzą do odwodnienia organizmu. Aby jak najszybciej poradzić sobie z takimi dolegliwościami bez pomocy lekarza, czasami można sięgnąć po lek bez recepty – podpowiada ekspert z Apteki MIRO.

Leki na biegunkę i wymioty

Zdecydowanie najpopularniejszym lekiem na biegunkę jest węgiel aktywowany. Preparaty na jego bazie, dostępne w formie kapsułek lub tabletek doustnych, stosowane są w przypadku ostrych biegunek u dorosłych. Działają miejscowo, wchłaniając substancje toksyczne, będące przyczyną biegunki i ułatwiając ich wydalenie z organizmu.

Kolejnym popularnym lekiem na biegunkę jest Enterol, dostępny w postaci kapsułek oraz proszku do sporządzania zawiesiny. Preparat dostępny jest bez recepty i sprawdza się w leczeniu biegunek o podłożu wirusowym i bakteryjnym. Enterol można stosować w celu zapobiegania biegunkom podróżnych oraz po antybiotykoterapii.

Jak wspomnieliśmy wcześniej, biegunka i wymioty prowadzą do odwodnienia organizmu, czemu należy zapobiegać. W przypadku występowania podobnych dolegliwości chory powinien przyjmować dużo płynów, a dodatkowo może wspierać się lekami w postaci zawiesin. Dużą popularnością cieszy się niedrogie preparaty do sporządzania zawiesin, takie jak Jonolit i Orsalit, które w swoim składzie zawierają m.in. glukozę,  chlorki sodu i potasu.

Leki na niestrawność i zgagę

Wśród leków na układ pokarmowy dużym zainteresowaniem cieszą się także preparaty przeciw niestrawności i zgadze. W tym punkcie należy wspomnieć o tabletkach do ssania Rennie, których działanie polega na neutralizacji soków żołądkowych. Przyjemne  w smaku pastylki sprawdzają się w objawowym leczeniu niestrawności, zgagi, ale także wzdęć oraz nudności. Pomagają szybko pozbyć się uczucia pełności.

Lekiem o podobnym, ale silniejszym działaniu jest Ranigast. Te tabletki stosowanie są w terapii choroby wrzodowej żołądka i dwunastnicy oraz w przebiegu innych chorób związanych ze zbyt obfitym wydzielaniem soków żołądkowych. Szukając delikatniejszych specyfików na niestrawność, warto zwrócić uwagę na ziołowe krople żołądkowe, np. Gastrobonisol.

Leki na wzdęcia i zaparcia

Najpopularniejszym lekiem na wzdęcia jest Espumisan. Dostępny bez recepty specyfik ułatwia uwalnianie nadmiaru nagromadzonych w jelitach gazów, przez co zmniejsza uczucie ciężkości i wzdęcie jamy brzusznej.  Natomiast w przypadku zaparć warto zainteresować się preparatami ułatwiającymi trawienie i poprawiającymi perystaltykę jelit. Bardzo dobrym specyfikiem jest Colosan EX, będący kombinacją składników ziołowych i probiotyków.

śr. ocena 5 / głosów 5